WIRTA-palvelukeskus

WIRTA yhteispalvelu on suunnattu työnantajille, työnhakijoille sekä koulutuksesta ja yrittäjyydestä kiinnostuneille. Voit hoitaa yhdellä kertaa asioita, jotka saattavat vaatia monialaista asiantuntemusta. Tarjolla on samanaikaisesti työllisyys-, koulutus- ja yrityskentän asiantuntemusta aina tarpeen mukaan. Yhteispalvelun tavoitteena on helpottaa ja nopeuttaa yritysten työvoiman saamista, työttömien työllistymistä ja uuden yritystoiminnan aloittamista. 

WIRTA -yhteispalvelu alkoi syyskuussa. Palvelua on tarjolla Varkauden kaupungintalon D-siivessä (käynti Wredenkadun puolelta) keskiviikkoisin klo 9-15 välisenä aikana. Voit asioida Wirrassa ilman ajanvarausta, ajanvarauksella ja tarvittaessa etäyhteydellä. Yhteispalvelu on avoinna työnhakijoille koko päivän ja työnantajille klo 9-12 välillä. Aamupäivällä paikalla ovat Savon ammattiopiston ja TE-toimiston edustajat sekä Navitas yrityspalvelujen ja/tai uusyrityskeskus Wäläkyn edustaja. Lisäksi kaupungin työllisyyspalvelut ja työttömien monialainen yhteispalvelu toimivat tiloissa jokaisena arkipäivänä.  

Tervetuloa tutustumaan!

WIRTA -yhteyshenkilöt:

Savon ammattiopisto: Hannele Auvinen - 044 785 8012 - hannele.auvinen@sakky.fi

Pohjois-Savon TE-toimisto: Timo Soininen - 029 504 3693 -timo.soininen@te-toimisto.fi

Navitas Yrityspalvelut: Katja Niiranen - 044 720 9395 - katja.niiranen@navitas.fi

Keski-Savon Uusyrityskeskus Wäläkky ry: Sanna Hietalahti-Husu - 040 701 5066 - sanna.hietalahti-husu@uusyrityskeskus.fi

Varkauden kaupungin työllisyyspalvelut: Pia Hedman - 044 444 2505 - pia.hedman@varkaus.fi ja Jouko Kuittinen - 044 444 2628 - jouko.kuittinen@varkaus.fi